Gül Baba Türbéje állandó kiállítás

Az állandó kiállítás középpontjában Gül Baba történelmi személyisége, a Türbe épületének története, valamint a XVI. századi, oszmánkori Magyarország bemutatása áll. A kiállítás nagy tetszésnek és látogatottságnak örvend, a 2018. októberi megnyitó óta havonta több ezer vendéget számlál.
Gül Baba Türbéje körül elhelyezkedő egykori Wagner-villa alagsori termei a legutóbbi örökségvédelmi munkák során helyreállításra kerültek, így látogatóink elé olyan térsor tárulhat, amely 2018 előtt több évtizeden keresztül teljesen elzárva volt. Ma ez a tér ad helyet annak a török-magyar együttműködésben létrejött átfogó, izgalmas kiállításnak, amely bemutatja a hódoltság, a török-magyar kapcsolatok, illetve Gül Baba Türbéje történetének legfontosabb fejezeteit. A kiállításon többek között 15-16. századból származó, egykor a hódoltság-kori Budán használt tárgyakat, valamint életnagyságú viaszszobrok segítségével a dervisek világát is felfedezhetjük. Időben tovább haladva, a századforduló időszakából olyan tárgyakat tekinthetünk meg, melyeket egykor az oszmán palota ajándékozott Gül Baba Türbéje számára. Végezetül az érdeklődők a 20. század során szárnyra kelt, Gül Baba életéről szóló legendákkal is megismerkedhetnek.

A kiállítás a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány és a Külgazdasági és Külügyminisztérium együttműködésében valósul meg.

Hagyományápoló ebru kiállítás a Gül Baba Türbéjében 2025. május 31-ig

  1. november 14. napjától látható Takács Orsolya ebruművész kiállítása a Gül Baba Türbéjében. Takács Orsolya a hagyományos török ebruművészetre, vagyis a papírmárványozásra szakosodott művész, melyet több mint hét éven át tanult nagyra becsült tanára, Ertugrul Incel irányításával. A művésznő 2017 óta évente utazik Isztambulba, hogy elmélyítse gyakorlatát és tudását. Munkái a hagyományok mély tiszteletét tükrözik.

Az ebru, más néven papírmárványozás, egy Közép-Ázsiából származó török művészeti forma, amely a 16. század eleji Oszmán Birodalomig nyúlik vissza. Az ebru a könyvdíszítésből és a belső borítók, előzéklapok dekorálásából fejlődött önálló művészeti ággá. Ez egy olyan művészeti stílus, amelyben a művész közvetlenül a víz felszínére fest egy sekély tálcában. Amint a minta megtervezése befejeződött, egy papírlapot helyeznek a felületre, hogy a mintát a vízből a papírra vigyék át.

A tárlat középpontjában az ebru gazdag kulturális örökségének bemutatása áll, kiemelve a kézművesség és a spiritualitás finom egyensúlyát. A kiállítás fő motívuma a tulipán motívum, mely az oszmán kultúrához mélyen kötődő szimbólum, amelyet gyakran a tisztaság és az isteni szépség tükröződéseként tekintenek.

A kiállítás a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány és a Külgazdasági és Külügyminisztérium együttműködésében valósul meg.

Fotókiállítás Marsalkó Péter fotóművész isztambuli képeiből

2025. január utolsó napjáig látogatható Marsalkó Péter fotóművész kiállítása a Gül Baba Türbéjében.

Már fiatalon érdekelt a fotóművészet. Nyomdai fényképészként kezdtem munkásságomat, majd Pécsett, a Mecseki Fotóklubhoz csatlakoztam. Később a FOCUS csoport tagja lettem, melynek tagjai a fotóművészet legkiemelkedőbb helyi képviselői közül kerültek ki. A fotóművészet az életem részévé vált, mondhatom, hogy az egyik legfontosabb elemévé, a család fenntartása és a barátok támogatása mellett. A sokéves szakmai gyakorlat révén és a FOCUS csoportban való munkásságomnak köszönhetően, létre tudtam hozni a saját művészi világomat, amellyel azt szeretném elérni, hogy új képi világot és tartalmi műveket alkossak az én szemléletmódom szerint.” – mondta Marsalkó Péter

A kiállítás a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány és a Külgazdasági és Külügyminisztérium együttműködésében valósul meg.